понеділок, 27 серпня 2012 р.

Книги, як борги – потрібно повертати вчасно


Чи всі наші читачі вчасно повертають книги? Навряд чи більшість бібліотекарів відповість позитивно на це питання. Дана проблема існує, мабуть,  ще з того часу, як відкрились перші публічні читальні. Ось і наші польські колеги часто стикаються з проблемою під назвою «боржники». Так, наприклад, у Варшавській громадській бібліотеці один читач 20 бібліотечних книг затримав на 10 років!


Але польські бібліотеки знайшли вихід! Згідно з законодавством їхньої країни для недисциплінованих читачів передбачено штраф за кожний прострочений день – близько сорока злотих (1 грн). Крім цього, бібліотекарі почали працювати пліч-о-пліч з колекторськими фірмами. Боржнику спочатку телефонують з бібліотеки та нагадують про борг, пропонують повернути книгу. Наступне нагадування до боржника надходить вже за два тижня електронною поштою, а пізніше - звичайною. Але здебільшого звернення бібліотекарів не приносить очікуваного результату, читачі не сприймають їх серйозно. Тоді у «гру» вступають колекторські фірми. Ось, наприклад, пані Дорота Гурняк, директор Громадської бібліотеки району Охота Варшави, завжди передає представнику колекторської фірми список боржників. Представники колектора сприймаються читачами більш серйозно і борги повертаються. Якщо ж після нагадування про повернення заборгованої книги боржник не сплачує суму, що накопичилась, то на нього чекає суд, де вже судовий пристав зобов’яже виплатити певний штраф.

Наразі колекторськими фірмами повернуто близько 300 тис. книг майже 100 бібліотекам на суму 8 мільйонів злотих. Тільки згадуваний раніше боржник-рекордсмен повинен заплатити 13,5 тис. злотих (30 тис. грн.). І це тільки за 4 роки взаємодопомоги. Зараз читачі почали більше поважати бібліотеки, почастішали випадки самостійного повернення книг! А якщо ж ні, то бібліотеці теж добре – гроші, отримані з боржників, вельми гарно впливають на поповнення бібліотечних фондів.

Хоча така практика поки що у нас неможлива, але доводить, що важелі впливу на боржників слід шукати. Отож, залучаймо і громаду, і органи управління до бібліотечного повсякдення та до вирішення бібліотечних проблем! 

Підготувала: Антоніна Тіщенко, пров. бібліотекар науково-методичного відділу Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка.

вівторок, 21 серпня 2012 р.

УБА на морі!

На 12 Всеукраїнському фестивалі української книги, що зараз проходить у Феодосії, УБА представляють бібліотекарі Львівської обласної бібліотеки для дітей - колективного члена асоціації. Один з днів фестивалю був присвячений роботі українських бібліотек. Львів`яни поділились з колегами - бібліотекарями Централізованої бібліотечної системи міста Феодосія, гостями фестивалю, не тільки досвідом своєї діяльності, але й розповіли, яку важливу роль в професійному становленні колективу відіграє членство в УБА.
До уваги бібліотечних працівників Феодосії була запропонована презентація "Роль Української бібліотечної асоціації у підвищенні професійного статусу  бібліотечної професії" з циклу каскадних семінарів УБА "Розбудова потужних бібліотечних асоціацій".
Її представила Надія Кіндрись, заступник директора Львівської обласної бібліотеки для дітей.

вівторок, 14 серпня 2012 р.

Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!

Хроніка подій. День останній

День від`їзду розпочався офіційним закриттям Всеукраїнської Літньої школи адвокації для молодих бібліотекарів, а також спілкуванням з представниками Вінницького державного телебачення. 

Після тренерів школи, які зробили "розбір польотів", виступили молоді бібліотекарі. Вони подякували тренерам, Українській бібліотечній асоціації та програмі "Бібліоміст", а також господарям - Асоціації бібліотек Вінничини та Вінницькій ОУНБ,  за можливість взяти участь у Всеукраїнській Літній школі адвокації для молодих бібліотекарів.


Щоб поставити останню крапку у висвітленні робти Літньої школи, слід зазначити, що всі учасники говорили про те, що набутий унікальний досвід вони обов`язково донесуть до своїх колег в тих містах, звідки вони приїхали. Можна бути впевнинеми, що молодість та освіченість бібліотекарів будуть працювати на розвиток бібліотечної справи та формування позитивного іміджу бібліотек взагалі.

Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!

Хроніка подій. День п'ятий

В передостанній свій день у селі Буша учасники школи працювали над організацією, підготовкою та проведенням святкової акції, яку ми назвали Бібліобал. Ціною неймовірних зусиль і недоспаних годин був створений фільм "Бібліотечна революція в Буші", та виготовлені запрошення на свято для мешканців села. Ми гарячково писали сценарій, вчили слова і ролі і дуже хвилювались.  А ввечері відбувся наш Бібліобал. У Дорошівському сільському клубі для мешканців с.Буша та с. Дорошівка  молоді бібліотекарі продемонстрували, яким може бути сучасний бібліотекар та сучасна бібліотека. Був повний аншлаг! На концерті учасники Літньої школи у часовому розрізі, від 80-х рр. до нашого часу, зобразили "еволюцію бібліотеки". Святковий концерт гармонійно доповнили чарівними піснями чудові співаки. Завершилось дійство загальними танцями. Зворушені мешканці села щасливо посміхались, а одна жінка сказала: "Я не була у клубі 10 років!"
Дочекались ми й нагород: ще вдень, напередодні балу, нас привітали тренери, вручили сертифікати та цінні подарунки в оригінальних номінаціях. І відбувалось все це так...
 Сповіщення громади про святковий концерт
 Нагородження молодих бібліотекарів

 Святковий концерт "Бібліотечна революція в Буші"

 
Громада і бібліотекарі - одна родина!

четвер, 9 серпня 2012 р.

Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!

Хроніка подій. День четвертий

Четвертий робочий день в школі був цікавим і напруженим: зранку ми встигли насолодитись краєвидами Гайдамацького яру, потім проводили виставку живих скульптур «Homo legens» - ("Людина, що читає") та акцію "Буша читає дітям", а далі працювали над створенням піар-матеріалів про Літню школу.

 Гайдамацький яр вразив всіх своєю красою.

Акція "Буша читає дітям"
Юні читачі Буші
Наш Аполлон Бібліотечний - Микола Вірстюк з Івано-Франківська

Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!

Хроніка подій. День третій
Діємо за планом. Відвідали Державний історико-культурний заповідник "Буша", провели екологічну акцію"Бібліополяна" (допомагали прибирати навколишню територію біля нового приміщення бібліотеки), зустрілись з місцевою громадою, яка висловила свої побажання і своє бачення, якою має бути сучасна бібліотека села.
Під час майстер-класу, проведеного для учаників школи художницею Світланою Телець,  ми створили власні декоративні шедеври. Наші рукотворні панно прикрасять стіни нового приміщення бібліотеки.










Фотохроніка дня третього. Далі буде.


Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!

Хроніка подій. День другий

Всеукраїнська літня школа молодих бібліотекарів продовжує свою роботу. В цей день після сеансу йоги та теоретичних занять відбулась своєрідна прес-конференція з сільським головою Леонідом Івановичем Пташником та завідуючим відділом культури і туризму Ямпільської райдержадміністрації  Віктором Георгієвичем Замишляєвим. Питання, які молоді бібліотекарі задавали представникам влади, стосувались перспектив розвитку культури у селі, відкриття Інтернет-центру у бібліотеці, яка стала одним з переможців конкурсу програми "Бібліоміст", унікальної культурної ситуації села. 
А потім ми завзято розробляли адвокаційну кампанію, яку запланували провести у цьому мальовничому селі.

Ранкова йога на фоні чудових краєвидів додала сил і нових ідей.

Леонід Пташник - сільський голова с.Буша




В роботі пройшов день другий, продовження буде.








вівторок, 7 серпня 2012 р.

Ідеї для адвокації - говорить і показує бібліомолодь!


Хроніка подій. День перший

Стартувала Всеукраїнська Літня школа молодих бібліотекарів у с. Буша. Літня школа - перший захід УБА такого формату, його організовано у партнерстві з Асоціацією бібліотек Вінниччини  за фінансової підтримки програми "Бібліоміст" та із залученням співфінансування від регіональних відділень та колективних членів УБА.
Відправною точкою стала Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва. Молодих бібліотекарів з усієї України, які почали свій "заїзд" до Вінниці о 2 годині ранку, гостинно зустріли вінницькі колеги: нагодували, надали змогу відпочити та провели цікаву екскурсію бібліотекою.

А далі, протягом всього шляху до Буші, на нас чекали приємні знайомства та нові враження. На кожній зупинці нашу команду зустрічала добра та відкрита місцева громада. Учасники відвідали Томашпільську районну бібліотеку, Клембівську сільську бібліотеку, Музей образотворчого мистецтва м. Ямпіль, побачили унікальну клембівську вишивку, чудові картини та експонати і, звичайно ж, Сучасну бібліотеку.

До села Буша ми доїхали вже надвечір., але все йшло за планом.
Відкриття школи відбулось у вечорі. Вітальні слова бібліотекарям сказали тренери та голова постійної комісії Вінницької обласної ради з питань культури і духовної та історичної спадщини Михайло Вдовцов. А  потім учасники познайомились з культурними традиціями села - співали та танцювали під акомпанемент Народного ансамблю "Акколада". Хоч і стомлені, однак бібліотекарі провели неодмінний елемент школи - знайомство. Кожен представив себе та свою бібліотеку. На цьому етапі, близько 12 ночі, насичений перший день Літньої школи молодих бібліотекарів добіг свого логічного кінця. Але це тільки початок! Далі буде ще цікавіше.

Про хід роботи Літної школи школа молодих бібліотекарів у с. Буша, Ямпільського району читайте також на сайті Асоціації бібліотек Вінничини та в групі Школа бібліотечної адвокації у Facebook.